Główna arrow Archiwum arrow Historia 15 marca ..
Google AdSense
Reklama
Darmowe Ogloszenia Randki
Reklama
OPARZENIA.INFO
Reklama
Darmowe Ogloszenia
Historia 15 marca .. PDF Drukuj Email

Światowy Dzień Konsumenta został ustanowiony na pamiątkę słynnego przemówienia J.F.Kennedy'ego, wygłoszonego przed kongresem USA 15 marca 1962 r. Przemówienie to, zawierało słowa, "wszyscy jesteśmy konsumentami" i stanowiło podwaliny amerykańskiego ustawodawstwa konsumenckiego. Z inicjatywy J.F.Kennedy'ego, w roku 1962, zostały zagwarantowane prawa konsumenta, prawo do bezpieczeństwa, prawo do rzetelnej informacji, prawo do bycia wysłuchanym, prawo swobody wyboru asortymentów i usług o cenach uzasadnionych ekonomicznie.


W Polsce, ochrona praw konsumentów zagwarantowana jest w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2.04.1997 r.; "art. 76, władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniem zagrażającym ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi ..".
 

Historia praw konsumenta zaczyna się od początków konsumpcji, handlu, wymiany towarów i usług. Od tysięcy lat prawa konsumenta zwyczajowe, czy pisane, to zawsze to co uważamy za uczciwe i etyczne.


 "Konsumenckie" wzory miar i objętości, były chronione przez starożytnych królów, starożytne miasta i państwa od tysięcy lat. Surowe kary, włącznie z karą śmierci, miały chronić konsumentów przed oszustami.


Dziś za oszukiwanie konsumentów, co do ilości i jakości towaru, grozi zaledwie grzywna [Kodeks Wykroczeń]. Nawet te kary obowiązujące, nie są realizowane, bowiem instytucje kontroli - Państwowa Inspekcja Handlowa i Inspekcja Sanitarna - do tego powołane, praktycznie nic nie robią i są to tylko instytucje "fasadowe". Sprawiają pozory, że chronią konsumentów. Jak i reszta urzędników, myślą, że są po to, by brać pieniądze i nic więcej. Ich pomoc, nawet jeżeli komuś uda się o nią zawalczyć, z reguły jest nieskuteczna. Urzędnicy, mający walczyć o prawa konsumenta i je chronić, są jak wynika z naszych obserwacji kompletnie nieudolni i niechętni, by skutecznie realizować przepisy i chronić konsumentów.
 

Z czego wynikają prawa konsumenta i dlaczego mają taką treść ?

 
Przepisy zawierają zasady jakie społeczeństwo uważa za sprawiedliwe - to samo z przepisami konsumenckimi. Przedstawiciele społeczeństwa - w Polsce Sejm i Senat, czyli posłowie i senatorowie - zapisują w przepisach w ustawach te zasady określające prawa jakie społeczeństwo uważa za słuszne i jakie mają obowiązywać. Tak powstaje prawo konsumenckie.

 
Skąd wiedzieć jakie są prawa konsumenta, jeśli nie znamy przepisów ?


Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że coś jest niesprawiedliwe, niesłuszne, jest sprzeczne z prawami konsumenta - przepis to z reguły potwierdza.

 
Musimy jednak pamiętać, że przepisy praw konsumenta, mają chronić obydwie strony - kupującego i sprzedającego, usługobiorcę i usługodawcę - taki jest cel ustawodawcy.

 
Jest to w interesie nas wszystkich..konsumentów.

Wszyscy jesteśmy konsumentami !!

 
Andrzej Wójcik