Główna arrow Archiwum arrow Historia
Google AdSense
Reklama
Darmowe Ogloszenia Randki
Reklama
Ogolnopolski Serwis Ogloszeniowy
Reklama
KONSUMENT.TV
Historia PDF Drukuj Email
Historia praw konsumenta.

Historia praw konsumenta zaczyna się od początków konsumpcji, handlu, wymiany towarów i usług. Od tysięcy lat prawa konsumenta zwyczajowe, czy pisane, to zawsze to co uważamy za uczciwe i etyczne. Zdrowy rozsądek podpowiada nam że co jest niesprawiedliwe, niesłuszne, jest sprzeczne z prawami konsumenta - przepis to potwierdza. To są prawa konsumenta, prawa człowieka. Musimy jednak pamiętać że zapisy praw konsumenta mają chronić obydwie strony - kupującego i sprzedającego, usługobiorcę i usługodawcę - taki jest cel ustawodawcy. Jest to w interesie nas wszystkich.

 
Historia i podstawy stanowienia praw konsumenta.

15 marca przypada Światowy Dzień Konsumenta. Został on ustanowiony na pamiątkę słynnego przemówienia J.F.Kennedy'ego, wygłoszonego przed kongresem USA 15 marca 1962 r. przemówienie to zawierało słowa, "wszyscy jesteśmy konsumentami" i stanowiło podwaliny amerykańskiego ustawodawstwa konsumenckiego. Z inicjatywy J.F.Kennedy'ego w roku 1962  zostały zagwarantowane prawa konsumenta, prawo do bezpieczeństwa, rzetelnej informacji, bycia wysłuchanym, swobody wyboru asortymentów i usług o cenach uzasadnionych ekonomicznie.

W Polsce ochrona praw konsumentów zagwarantowana jest w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2.04.1997 r.; "art. 76, władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniem zagrażającym ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi ..".