Główna arrow Newsy
Google AdSense
Reklama
Ogolnopolski Serwis Ogloszeniowy
Reklama
Reklama
KONSUMENT.TV
Newsy
Sponsorzy
Nasi sponsorzy i Firmy które nam pomagają:


GOSPY
GOSPY
Właściciel sklepu internetowego: gospy.pl
 
Spomsorzy
Nasi sponsorzy i Firmy które nam pomagają:GOSPY
Właściciel sklepu internetowego: gospy.pl
 
Pozwy zbiorowe

Dzisiaj wchodzą w życie przepisy dotyczące składania pozwów zbiorowych.

To dobra wiadomość dla wszystkich pokrzywdzonych przez sprzedawców, producentów, usługodawców. To też dobra wiadomość dla wszystkich pokrzywdzonych przez lekarzy i urzędników. Poziom bezprawia w Polsce jest tak ogromny, że walka zbiorowa będzie troszkę łatwiejsza i troszkę mniej stresująca.

 

Największe w Polsce źródło bezprawia jednak pozostaje jak było. Źródło bezprawia to przecież działające wadliwie sądy, prokuratury, policja, urzędy, urzędy kontroli i nadzoru.

Gdyby UOKIK, PIH, SANEPID, sądy, policja, prokuratura - działały tak jak w każdym normalnym kraju - to pozwy zbiorowe były by dodatkowym wsparciem.

W Polsce jednak to w niewielkim stopniu zmieni walkę, bowiem praktycznie wszystkie instytucje państwowe działają dokładnie odrotnie jak powinny działać..!!

 
Historia 15 marca ..

Światowy Dzień Konsumenta został ustanowiony na pamiątkę słynnego przemówienia J.F.Kennedy'ego, wygłoszonego przed kongresem USA 15 marca 1962 r. Przemówienie to, zawierało słowa, "wszyscy jesteśmy konsumentami" i stanowiło podwaliny amerykańskiego ustawodawstwa konsumenckiego. Z inicjatywy J.F.Kennedy'ego, w roku 1962, zostały zagwarantowane prawa konsumenta, prawo do bezpieczeństwa, prawo do rzetelnej informacji, prawo do bycia wysłuchanym, prawo swobody wyboru asortymentów i usług o cenach uzasadnionych ekonomicznie.


W Polsce, ochrona praw konsumentów zagwarantowana jest w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2.04.1997 r.; "art. 76, władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniem zagrażającym ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi ..".
 

Historia praw konsumenta zaczyna się od początków konsumpcji, handlu, wymiany towarów i usług. Od tysięcy lat prawa konsumenta zwyczajowe, czy pisane, to zawsze to co uważamy za uczciwe i etyczne.


 "Konsumenckie" wzory miar i objętości, były chronione przez starożytnych królów, starożytne miasta i państwa od tysięcy lat. Surowe kary, włącznie z karą śmierci, miały chronić konsumentów przed oszustami.


Dziś za oszukiwanie konsumentów, co do ilości i jakości towaru, grozi zaledwie grzywna [Kodeks Wykroczeń]. Nawet te kary obowiązujące, nie są realizowane, bowiem instytucje kontroli - Państwowa Inspekcja Handlowa i Inspekcja Sanitarna - do tego powołane, praktycznie nic nie robią i są to tylko instytucje "fasadowe". Sprawiają pozory, że chronią konsumentów. Jak i reszta urzędników, myślą, że są po to, by brać pieniądze i nic więcej. Ich pomoc, nawet jeżeli komuś uda się o nią zawalczyć, z reguły jest nieskuteczna. Urzędnicy, mający walczyć o prawa konsumenta i je chronić, są jak wynika z naszych obserwacji kompletnie nieudolni i niechętni, by skutecznie realizować przepisy i chronić konsumentów.
 

Z czego wynikają prawa konsumenta i dlaczego mają taką treść ?

 
Przepisy zawierają zasady jakie społeczeństwo uważa za sprawiedliwe - to samo z przepisami konsumenckimi. Przedstawiciele społeczeństwa - w Polsce Sejm i Senat, czyli posłowie i senatorowie - zapisują w przepisach w ustawach te zasady określające prawa jakie społeczeństwo uważa za słuszne i jakie mają obowiązywać. Tak powstaje prawo konsumenckie.

 
Skąd wiedzieć jakie są prawa konsumenta, jeśli nie znamy przepisów ?


Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że coś jest niesprawiedliwe, niesłuszne, jest sprzeczne z prawami konsumenta - przepis to z reguły potwierdza.

 
Musimy jednak pamiętać, że przepisy praw konsumenta, mają chronić obydwie strony - kupującego i sprzedającego, usługobiorcę i usługodawcę - taki jest cel ustawodawcy.

 
Jest to w interesie nas wszystkich..konsumentów.

Wszyscy jesteśmy konsumentami !!

 
Andrzej Wójcik
 
Dlaczego w Polsce jest drożej niż w USA ?

Polska jest krajem gdzie własnych obywateli polskie władze trakują jak niewolników. Nikt o obywateli nie dba a prawa obywateli są fikcją. Mamy też jedne z najwyższych cen na świecie przy jednych z niższych dochodach.

 

Jest to typowo totalitarne rządzenie krajem zgodnie z totalitarną zasadą im jest gorzej obywatelom tym jest łatwiej rządzić władzy.

 

Ludzie walczą o byt i przetrwanie, zamiast być aktywnymi politycznie.

 

Daje to władzy wolną rękę i bezkarność. Urzędy nie chronią obywateli.

 

Prokuratura, policja, sądy, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Sanitarna, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - działają tylko pozornie i praktycznie zawsze na szkodę obywateli.

 

Dlaczego w  Polsce jest drożej niż w krajach zachodnich i w USA ?

 

Powodem o wiele wyższych cen tych samych produktów w Polsce w porównaniu z cenami w krajach zachodnich i w USA to przede wszystkim:


 • bezkarna w obliczu nieudolności urzędników i urzędów, strategia większości firm polegająca na stosowaniu dużych marż przy relatywnie małych obrotach w przeciwienstwie do strategii dużych obrotów przy małej marży w krajach zachodnich i w USA,
 • bezkarne powszechne zmowy cenowe przy braku skutecznych działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
 • mała wydajność pracy i mała wydajność produkcji,
 • brak automatyzacji procesów i produkcji,
 • niski poziom sprzedaży detalicznej zdalnej - poprzez Internet, telefon, fax,
 • brak skutecznej ochrony konsumentów i sprzedawców przez urzędy i powoduje to zmniejszenie zakupów i sprzedaży z powodu obaw przed oszukaniem a koszty strat dodaje się do już bardzo wysokich cen,
 • wyższe podatki,
 • akcyzy,
 • podatek VAT,
 • cło,
 • bardzo drogi transport i bardzo wysokie opłaty drogowe,
 • bardzo wysoka cena benzyny - dużo wyższa niż w USA i wyższa lub porównywalna jak w krajach zachodnich przy kilkukrotnie mniejszych dochodach obywateli.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 15 z 89